logo Facebook
i slova jsou činy

MediaGuru: Deníky v regionech: Nejvyšší čtenost má Praha

20. března 2017 13:05


Hlavní město vykazuje nejvyšší čtenost deníků, v nejvíce krajích je nejčtenějším Blesk.
Pohled na čtenost tuzemských deníků v regionech ukazuje, že nejvyšší čtenost deníků je v hlavním městě. Čtenost deníků na vydání překračuje v Praze 0,5 milionu čtenářů – konkrétně dosahuje 547 tis. čtenářů. Druhým čtenářsky nejsilnějším regionem tuzemských deníků je Středočeský kraj (čtenost na vydání 382 tis.) a třetím Jihomoravský kraj (311 tisíc). Pozice čtenářsky nejsilnějších regionů souvisí s počtem obyvatel v daných krajích.

Čtenost deníků na území hlavního města se přitom meziročně zvýšila. Deníky v Praze si v druhém loňském pololetí přečetlo o 46 tisíc čtenářů více než ve stejném období v roce 2015. Nejčtenějším deníkem v hlavním městě je Metro (Mafra) se čteností na vydání 221 tisíc čtenářů. Nejvyšší meziroční nárůst si ale připsal Deník (Vltava Labe Media), jehož čtenost na vydání se meziročně zvýšila na 45 tisíc čtenářů (+170 %). Čtenost v hlavním městě ale vylepšily i další deníky.

Ve Středočeském kraji je s velkým náskokem nejsilnější Blesk (Czech News Center). CNC, která prodává regionální inzerci na celou oblast Prahy a středních Čech, má s deníkem Blesk na tomto území nejvyšší zásah ze všech deníků při celkové čtenosti 359 tisíc čtenářů na vydání.

Deník Blesk je celkově nejčtenější v sedmi krajích České republiky: Středočeském, Jihočeském, Západočeském, Karlovarském, Ústeckém, Zlínském, Moravskoslezském a Olomouckém. Regionální Deník je nejčetnějším ve třech krajích: Pardubickém, Královéhradeckém a na Vysočině. V Jihomoravském kraji je nejčtenější MF Dnes a v Praze zmiňované Metro.

Souhrnná čtenost deníků v regionech (tis. osob)Zdroj: Media projekt, 3+4Q/2016, Median, Stem/Mark, čtenost na vydání

Deníky ve vybraných krajích


Čtenost deníků v Praze a ve středních ČecháchČtenost deníků v PrazeČtenost deníků ve Středočeském krajiČtenost deníků v Jihomoravském krajiČtenost deníků v Moravskoslezském krajiZdroj: Media projekt, 3+4Q/2016, Median, Stem/Mark, čtenost na vydání

-mav-