logo Facebook
i slova jsou činy

Je nejvyšší čas schválit evropskou směrnici o autorském právu

05. března 2019 13:00 / autor: Monitor

Více než 30 evropských organizací sdružujících firmy a osoby pracující a podnikající v různých odvětvích evropského kreativního průmyslu vydalo v minulých dnech společné prohlášení, v němž vyzvaly zodpovědné politiky k urychlenému schválení evropské směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu.

Směrnice prošla v rámci trialogu důkladnou diskusí mezi zástupci Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise. Výsledky těchto jednání odsouhlasil v tomto týdnu Výbor pro právní záležitosti Evropského parlamentu. Pro konečnou verzi textu směrnice se vyjádřilo 16 z 25 členů výboru. Nyní je zapotřebí, aby návrh směrnice schválil na plenárním zasedání Evropský parlament. Je naléhavě nutné, aby se tak stalo ještě v rámci jeho současného funkčního období.

Signatáři své naléhání na schválení směrnice zdůvodňují tím, že se „jedná o dlouho očekávaný pozitivní krok k vytvoření velice potřebného prostředí pro kreativní sektor v rámci jednotného evropského digitálního trhu, což dá občanům lepší přístup k širšímu spektru obsahu“. Upozorňují také na to, že směrnice napomůže vyrovnání nerovnovážného postavení, které se v současné době vytvořilo na digitálním trhu mezi digitálními platformami a tvůrci obsahu.

Kompromisní text směrnice, který je výsledkem více než dvouletých jednání různých stran a zástupců různých skupin subjektů působících na internetovém trhu, je v současné době vystaven velké kritice odpůrců. Ti jsou vedeni především digitálními platformami, které ve směrnici vidí ohrožení své dosavadní bezbřehé svobody umožňující jim s ohromnými zisky komerční využívání obsahu vytvořeného někým jiným, bez toho, aby mu za to poskytly odpovídající podíl na svých příjmech. Odpůrci směrnice před hlasováním hodlají vytvořit na poslance Evropského parlamentu značný tlak, a to i za cenu používání zkreslených argumentů o „cenzurování internetu“ nebo o údajné „dani z odkazu“.

V České republice se k prohlášení #Yes2Copyright zatím přihlásila Unie vydavatelů. Ta apeluje také na další organizace nositelů autorských práv, aby se k prohlášení připojily.

Je zapotřebí, aby všichni, kteří směrnici podporují, dali na vědomí politikům svůj hlas. Jednou z možností je připojit se k této výzvě. To je možné provést především zveřejněním tohoto stanoviska a publikováním dalších informací týkajících se směrnice ve spojení s použitím hashtagu #Yes2copyright. Podpořit politiky, kteří se postavili za práva autorů, by měl každý, komu záleží na budoucnosti evropského kreativního odvětví. Směrnice ovlivní vývoj v oblasti autorského práva na dlouhé období dopředu.

Text prohlášení a seznam signatářů jsou k dispozici v české verzi na webové stránce Unie vydavatelů, v anglické verzi například na webové stránce Evropské asociace vydavatelů novin ENPA.