logo Facebook
i slova jsou činy

Kdo je ve Volebním výboru?

17. března 2017 06:00 / autor: Jan Mrzena

V Poslanecké sněmovně kdysi fungovala Stálá komise pro sdělovací prostředky. V tomto období její činnost do značné míry supluje Volební výbor. Jeho činnost v roce 2014 byla celkem hutná, v poslední době však uvadla. Výbor se od října nesešel, legislativní návrh neřešil. Lednový seminář k poslanecké iniciativě o tzv. odpolitizování mediálních rad nelze počítat. Toho se totiž zúčastnili pouze dva poslanci. Teď se pozornost k práci Volebního výboru znovu obrací. Volí se totiž tři noví členové Rady České televize a Českého rozhlasu. Už příští týden má každý kandidát na výboru veřejné slyšení. Protože se v průběhu času složení Volebního výboru změnilo, přináší Česká média aktuální sestavu.
Předsedou je Martin Komárek, člen ANO 2011. Místopředsedové jsou čtyři – Pavla Golasowská (KDU – ČSL), Nina Nováková (TOP 09), Vítězslav Jandák (ČSSD) a Vladimír Koníček (KSČM). Volební výbor má dalších devět členů – Vlasta Bohdalová (ČSSD), Miroslava Němcová (ODS), Miloslava Vostrá (KSČM), Stanislav Berkovec (ANO 2011), Zdeněk Bezecný (TOP 09), Jan Birke (ČSSD), Miroslav Grebeníček (KSČM), Martin Kolovratník (ANO 2011) a Jan Sedláček (ANO 2011).
Ve výboru jsou tedy jak relativní nováčci, tak i političtí matadoři. V některých případech skuteční dinosauři. Naprostou novinkou je kandidatura člena této komise – Vítězslava Jandáka - do Rady Českého rozhlasu. Členství v radě je neslučitelné s poslaneckým mandátem. Bude jistě zajímavé a fatálně precedentní sledovat jeho chování při volbě. Poslanci většinou jeví minimální zájem o veřejná slyšení kandidátů. Příští týden možná změní nedobrou reputaci výboru, který příliš nepracuje. Má možnost sám zlepšit svou image.