logo Facebook
i slova jsou činy

Amatérské názory si vypůjčují nejvyšší ústavní činitelé, rozčilil se televizní radní Šarapatka

16. března 2017 06:00 / autor: Jan Mrzena

Radu České televize včera informoval generální ředitel Petr Dvořák o projektech oceněných při Českých lvech, podpoře Sportovní ligy základních škol a pokračování Filmového akcelerátoru. Pochválil původní dokumentární tvorbu ČT (do vysílání má přijít 187 nových pořadů) a zdůraznil, že v letošním roce se vyrobí 3 nové večerníčky. Vedení televize uzavřelo dodatek k platné kolektivní smlouvě, které zaručuje zaměstnancům čerpat pracovní volno i nad rámec Zákoníku práce.

Markéta Havlová informovala radu o přípravě evropské směrnice, která by měla začít sbližovat podmínky regulace televizního vysílání a některé služby poskytované na internetu. V té souvislosti se podivila, že Poslanecká sněmovna má v současné době na stole několik novel mediálních zákonů. Ty jako by nevnímaly zásadní kroky Evropské komise v této oblasti. Radní Šarapatka pochválil práci právničky Havlové, „Je dobře si uvědomit, jak obtížná je teď práce na mediálním právu. Všichni vnímáme, jak velké množství lidí je teď odborníkem na mediální právo. Jsme svědky toho, že v řadě médií a na webech se stírá rozdíl mezi žurnalistikou, publicistikou a odbornými komentáři. To by bylo dobré, pokud by si tyto amatérské názory nepůjčovali nejvyšší ústavní činitelé a nežonglovali s nimi v neprospěch České televize. Nechci televizi za každou cenu obhajovat, ale toto jsou šikanózní věci,“ rozčilil se.

Rada se také věnovala ČT art a přípravě své Výroční zprávy o činnosti ČT v roce 2016. Tu má předložit Poslanecké sněmovně do konce března.

Příští jednání Rady České televize se uskuteční 29.března.