logo Facebook
i slova jsou činy

RRTV: FTV Prima vysílala v neděli dopoledne explicitní sexuální scény

08. února 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Na třetím letošním zasedání projednala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání 45 bodů programu.  Vyhodnotila 42 stížností diváků a posluchačů, uložila jednu pokutu, vydala osm upozornění na porušení zákona a rozhodla o zahájení pěti řízení o přestupku.

Rada upozornila FTV Prima na porušení zákona, protože odvysíláním pořadu Štiky na Prima love v dopoledních hodinách mohl ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých. „Pořad obsahoval explicitní sexuální scény. V záznamu bylo zobrazeno vystoupení striptérky, její necenzurované intimní partie včetně dámského přirození a kontakt s mužskými zákazníky ve zřetelném sexuálním kontextu. Na dětské diváky, kteří nejsou dostatečně vyspělí a poučeni o sexuálních otázkách, mohou mít tyto záběry škodlivý účinek a probudit v nich předčasný zájem o sexualitu, na níž ještě nejsou připraveni. Pravděpodobnost výskytu dětí a mladistvých u televizních obrazovek se v tomto případě zvyšuje i z toho důvodu, že byl pořad odvysílán v nedělních ranních hodinách,“ zdůvodnila rada rozhodnutí. Zákon zakazuje televizím zařazovat v době od 6:00 hodin do 22:00 hodin pořady a upoutávky, které by mohly ohrozit fyzický, psychický nebo mravní vývoj dětí a mladistvých.

Rada udělila pokutu 500 000,- Kč společnosti Vědmy s.r.o. za spáchání několika přestupků, kterého se dopustila zadáním teleshoppingů Poznej svůj osud. Moderátorka tvrdila (často agresivně) telefonujícím klientkám informace o jejich údajném zdravotním stavu, čímž mohla u divaček podpořit zanedbání odborné diagnostiky a tím pádem přivodit i zásadní zdravotní komplikace. Jedné z divaček například predikovala rizikové těhotenství končící neúspěchem, pokud nepřestane chodit do práce, jiné diagnostikovala úzkosti, tedy složité psychické onemocnění, které moderátorka doporučila léčit prací. Dále deklarovala, že zná správnou diagnózu, ale nesmí ji na obrazovce uvádět, čímž nepatřičně ovlivňovala divačku s cílem navnadit ji k osobnímu sezení. Teleshoppingové bloky byly odvysílány na programu Relax.

Rada zahájila správní řízení TV Barrandov o přestupku kvůli možnému porušení podmínek licence. Televize odvysílala 21. ledna 2019 denní zpravodajský přehled pouze jedenkrát (pořad Naše zprávy), ačkoli další programové podmínky licence stanovují, že součástí programové skladby je denní zpravodajský přehled zařazovaný několikrát denně. Problém dodržování licenčních podmínek kvůli absenci denního zpravodajství má TV Barrandov od léta.

Příští zasedání rady bude 19. a 20. února 2019.