logo Facebook
i slova jsou činy

Klára A. Samková: BYLA TO PRVNÍ ÚČELOVÁ DEHONESTUJÍCÍ KAMPAŇ NA POLITICKÉ SCÉNĚ

31. ledna 2019 13:00 / autor: Jan Mrzena

V minulých volbách do europarlamentu měla být advokátka Klára Samková na čele kandidátky Okamurova Úsvitu, kvůli mediálnímu tlaku však odstoupila. „Byla jsem lídrem té kandidátky a podle průzkumů, které si dělal Evropský parlament, bylo jedno křeslo pro Úsvit Tomia Okamury, tedy moje křeslo, jisté,“ připomněla Klára Samková. „kdyby se kampaň tehdy ještě víc rozjela, tak pravděpodobně to byla křesla dvě.“ Reportáž Českého rozhlasu rázně vstoupila do života Kláry Samkové i do složení kandidátky Úsvitu. „Ta reportáž Janka Kroupy vyšla 6. května, takže 14 dnů před volbami a marně jsem vysvětlovala Tomio Okamurovi, že té situaci je třeba čelit čelem a neustupovat tomu nátlaku,“ vzpomínala advokátka a dodala, „dneska by se řeklo – jasně, je to kampaň, je to účelovka.“ Volby do Evropského parlamentu proběhly 23. a 24 května 2014 už bez Kláry Samkové.

„Šlo o to, že existují určité dokumenty z mojí advokátní kanceláře, ze kterých mělo vyplývat, že jsem se dopustila nějakých trestných činů podvodu s Českou spořitelnou. Pozoruhodné bylo to, že už v době, kdy Janek Kroupa reportáž dělal, tak se Česká spořitelna k tomu vyjádřila a řekla – nám žádná škoda nevznikla, my jsme rádi, že tady tenhle byznys proběhl, protože to, co jsme dostali v rámci odkupu pohledávek, tak jsme úplně šťastní a spokojení,“ vysvětlila Klára Samková, podle níž uvedené dokumenty byly z advokátní kanceláře ukradeny její bývalou asistentkou, která je předala autorovi reportáže. „On je použil a pomohl vlastně dokonat mé bývalé asistentce trestný čin,“ upřesnila advokátka s tím, že její bývalá asistentka je za to pravomocně odsouzena a dodala, „Trvalo čtyři a půl roku, než došly soudy k pravomocnému rozsudku.“  Poté Klára Samková shrnula, „Máme tady situaci, kdy Český rozhlas získal materiály k reportáži, kterými jednoznačně ovlivnil volby v České republice, a získal je na základě trestného činu.“ Advokátka proto podala na Janka Kroupu, Jana Pokorného a Český rozhlas trestní oznámení pro maření a manipulaci s volbami k Vrchní státní zástupkyni v Praze Lence Bradáčové.

Klára Samková popsala i další souvislosti kauzy a osobní motivaci k jejímu řešení dnes, nahlas přemýšlela i o tom, jako jí vlastně může Český rozhlas poskytnout satisfakci. Vyjádřila se také ke své kandidatuře na post zástupkyně veřejné ochránkyně práv. Celý rozhovor můžete shlédnout právě zde!