logo Facebook
i slova jsou činy

Marek Výborný: VOLIT DO MEDIÁLNÍCH RAD BY MOHL SENÁT

28. ledna 2019 13:00 / autor: Jan Mrzena

Situace na mediální scéně sebou přináší řadu stále opakujících se problematických situací. Ať se jedná o média veřejné služby, které se často stávající centrem kritiky, tak rovněž i vlastnictví soukromých médií a jejich role, pozice v duálním systému.

Také v této sféře se lze ohlédnout za rokem minulým, kdy se obvykle shrnují úspěchy či neúspěchy. K úspěchům v novém rozhovoru pro Česká média poslanec KDU-ČSL Marek Výborný uvádí: „Nejen jako politik, ale také jako občan České republiky jsem byl rád, jak se podařilo pokrýt kulatá výročí v minulém roce, jak rok 1918, tak rok 1968 a další.“ 

Nekonečným tématem je volba mediálních rad. Návrhy, které se snaží „odpolitizovat“ tyto volby se již po několik let vracejí, vždy bez úspěchu. Kritici stávajícího systému zmiňují nejčastěji politizaci, která dle nich způsobuje další možné problémy. Poslanec Marek Výborný k tomu uvádí: „Zdrojem politizace je právě volba mediálních rad na půdě sněmovny. Logicky se  politický půdorys složení sněmovny  promítá i do daných voleb. Možnost změny vidím v přenosu volby do horní komory Parlamentu – tedy senátu – ten je přece jenom volen na jiném principu. Pokud by tato debata  byla, navrhoval bych takové řešení.“ Reaguje tím také na – dle jeho názoru – nezpochybnitelnou roli médií veřejné služby, které považuje za naprosto nezbytné pro fungování společnosti. Součástí jejich existence jsou koncesionářské poplatky, které jsou ve stávající výši od roku 2008. „Do budoucna není jisté cesty než změnit platbu z platby za přístroj na platbu za hlavu, protože je třeba zohlednit celý technologický vývoj. Je třeba také zohlednit kupní sílu obyvatel. Možnou cestou by mohlo být zavedení tzv. inflační doložky či něco podobného,“ shrnuje Marek Výborný.

Celý rozhovor Ivany Chmel Denčevové s poslancem Markem Výborným ( KDU ČSL) spustíte zde!