logo Facebook
i slova jsou činy

O post šéfredaktora Vltavy usilují čtyři kandidáti

09. ledna 2019 05:00 / autor: Jan Mrzena

Český rozhlas má čtyři celoplošné (nedigitální) stanice – Radiožurnál, Dvojku, Vltavu a Plus. Jen dvě z nich však mají v této chvíli svého šéfredaktora. Radiožurnál řídí Ondřej Suchan, nejmladší Plus Petr Šabata. Vltavu a Dvojku má dočasně na starosti programový ředitel Ondřej Nováček. Jak dlouhá bude „dočasnost“? U Vltavy a Dvojky se cesty stabilizace vedení stanice liší.

O peripetiích při hledání nového schématu Vltavy a hledání jejího nositele, tedy šéfredaktora, toho bylo napsáno v posledních měsících hodně. Momentálně generální ředitel René Zavoral a programový ředitel Ondřej Nováček hledají vhodného člověka, „V prosinci jsem vypsal interní výběrové řízení určené zaměstnancům Českého rozhlasu, případně lidem, kteří zde minimálně tři roky pracovali, ze kterého má vzejít nový šéfredaktor či šéfredaktorka stanice Vltava,“ řekl na schůzi Rady Českého rozhlasu v prosinci René Zavoral. Do 7. ledna mohli zájemci o horké křeslo podávat přihlášky. „Uchazeči jsou čtyři, jejich jména sdělovat nebudeme,“ odpověděl na dotaz Českých médií ředitel komunikace Jiří Hošna. Kandidáti měli mimo jiné zpracovat třístránkový nástin koncepce dalšího fungování Vltavy. Stanice však má svou existenci popsánu v dlouhodobých plánech strategického rozvoje, který na návrh generálního ředitele schválila rada v létě, ale i ve schváleném rámcovém plánu činnosti na rok 2019.

„Výběr provede hodnotící komise, která mi, po dohodě s programovým ředitelem, navrhne jednoho kandidáta, na kterém se shodne,“ upřesnil na schůzi Rady ČRo René Zavoral a dodal, „předsedou komise je programový ředitel, v komisi je dále personální šéfka, externí personální konzultantka, ředitelka výroby, ředitel nových médií a zároveň u toho budou dva zástupci stanice Vltava (ty mohou nominovat zaměstnanci stanice). Chci, aby mi komise představila nového šéfredaktora či šéfredaktorku do 21. ledna s tím, že Vás na konci ledna budu informovat, kdo povede stanici Vltava od 1. února.“

O Dvojce se toho napsalo podstatně méně. Problém koncepce a zaměření této stanice je dlouhodobý, souvisí nejen se stárnutím jádra posluchačů, ale i s potenciální kanibalizací se stanicemi regionálními. Uspokojivé řešení hledá Český rozhlas už několik let. I Dvojka má základní směr popsán v dlouhodobých strategických plánech a rámcovém plánu činnosti. V říjnu představil ředitel programu Radě ČRo Ondřej Nováček podrobnější informace o další profilaci Dvojky.

Posledním šéfredaktorem Dvojky byl novinář a historik Martin Groman. Ve funkci byl od srpna 2016 do konce roku 2017. Odešel na vlastní žádost a tehdy generální ředitel René Zavoral mluvil o klesající poslechovosti a potřebách změn ve vysílání. Stanice svého šéfredaktora od té doby nemá, na starosti jí má programový ředitel Ondřej Nováček. Zastavit klesající poslechovost se zatím nepodařilo, nová podoba se postupně hledá. Priority vedení Českého rozhlasu pro Česká média shrnul lakonicky Jiří Hošna, „Dvojka bude zatím stále pod vedením kolegy Nováčka. Výběr šéfredaktora zatím není na pořadu dne. Je pro nás důležité, aby se nejprve zaběhla nová podoba stanice a její schéma.“