logo Facebook
i slova jsou činy

Kdy budou poslanci v roce 2019 volit do mediálních rad?

08. ledna 2019 20:25 / autor: Jan Mrzena

Členství v mediálních radách je časově omezeno zákonem. Proto i letos bude Poslanecká sněmovna volit některé jejich nové členy. V minulém roce většina voleb v první části roku proběhla hladce, od léta už to tak jednoduché nebylo. Do roku 2019 tedy poslancům zůstaly některé resty. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má třináct členů, mandát po bývalé místopředsedkyni Miladě Richterové se od října obsadit. V případě RRTV sněmovna volí kandidáta, kterého pak oficiálně jmenuje předseda vlády. Rada České tiskové kanceláře má sedm členů, Rada České televize patnáct a obě tyto rady jsou v současné době kompletní. Rada Českého rozhlasu má devět členů, avšak místo po Petru Šafaříkovi se obsadit od léta nepodařilo. V případě rad ČTK, ČT i ČRo členy volí přímo Poslanecká sněmovna.

V minulém roce do RRTV nebyl zvolen nikdo. Volba nového člena v závěru roku výsledek nepřinesla. Druhé kolo volby se uskuteční koncem ledna, o hlasy poslanců se budou ucházet Vadim Petrov (nominovaný ANO) a Milada Richterová (TOP). Letos v březnu skončí v radě mandát Richardu Svobodovi (ODS).

V Radě ČT skončil v létě mandát Janu Brandejsovi, který sloužil dvě šestiletá funkční období. Vzhledem ke zvolení do Národní rozpočtové rady skončil v RČT také Richard Hindls. Novými radními se stal bývalý člen nejužšího vedení České televize Vladimír Karmazín a režisér Vlastimil Venclík. V roce 2019 by se složení rady měnit nemělo.

Do Rady Českého rozhlasu byli na dvě místa neobsazená už z roku 2017 zvoleni noví členové. Konkrétně herec Zdeněk Mahdal a přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FNKV v Praze Petr Arenberger. Posledního radního se nepodařilo zvolit ani v zářijovém druhém kole. Letos v únoru skončí šestiletý mandát bývalému místopředsedovi Tomáši Kňourkovi. Poslanecká sněmovna tak bude hned na začátku roku volit dva nové rozhlasové radní.

Rada České tiskové kanceláře doznala vloni nejvíce změn. Dvě místa byla neobsazená už od poloviny roku 2017, v únoru skončil mandát předsedovi Tomáši Mrázkovi. Novými členy byli na jaře zvoleni redaktorka Jana Gáborová (nominovaná SPD), bývalý člen RRTV, právník Pavel Foltán (ANO) a bývalý člen RRTV, publicista Petr Žantovský (ANO). Hned tři nové radní bude sněmovna volit i letos. Pětiletý mandát v květnu skončí Vladimíru Cisárovi, v červnu pak předsedovi Miroslavu Augustinovi a místopředsedovi Jakubovi Heikenwälderovi.