logo Facebook
i slova jsou činy

Petr Dvořák: Zprávičky posoudil Etický panel i analýza Mediatenor

09. listopadu 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

„Etický panel České televize se na svém posledním zasedání zabýval reportáží Školáci v Palestině pořadu Zprávičky,“ řekl na středečním zasedání Rady České televize generální ředitel Petr Dvořák. „Aktuálně jsme obdrželi také analýzu agentury Mediatenor věnovanou pořadu Zprávičky dětského kanálu ČT Déčko. Analýza se zaměřila na vydání Zpráviček v období prvního pololetí a dále na vybranou reportáž Školáci v Palestině, odvysílanou dne 8. září 2018.“ Rada ČT má kompletní analýzu k dispozici.

Etický panel ČT je poradním orgánem generálního ředitele. Jeho posláním je přijímat stanoviska k eticky sporným aspektům pořadů České televize. Jedná výhradně na základě zadání, která obdrží od generálního ředitele, je pětičlenný a členství v něm je čestné. V současné době pracuje ve složení Petr Brod, Richard Hindls, Petr Holubec, Václav Pačes a Nikolaj Savický. Etický panel měl k posouzení reportáže Školáci v Palestině vysílané 8. září ve Zprávičkách na Déčku (krom reportáže samotné) oznámení RRTV o zahájení správního řízení, usnesení školského výboru a zápis z jeho jednání za 10. října a Kvalitativní analýzu společnosti Mediatenor. K jednání přizval redaktora Jakuba Szántó a dramaturga Petra Kopeckého. Etický panel neshledal ani v reportáži ani ve Zprávičkách jako celku porušení Kodexu ČT. Reportáž nebyla vyrobena Českou televizí jednalo se o výměnný materiál získaný v rámci Eurovize, skupinou Eurovision Youth News Exchange. Do informačního servisu EBU tuto zprávu nabídla alžírská televize veřejné služby EPTV. S ohledem na určení Zpráviček dětem doporučili členové Etického panelu České televizi, aby důsledněji posuzovala vyznění převzatých příspěvků zařazovaných do vysílání.

Reportáží Školáci v Palestině odvysílanou ve Zprávičkách na Déčku se chtěl zabývat po školském i volební výbor. Ten o ní nakonec nejednal, protože téma poslanci vyřadili z programu. Místopředseda výboru Tomáš Martínek (Piráti) tehdy argumentoval, „Proč má tento bod volební výbor projednávat, když ho ještě neprojednal expertní tým, tedy Rada pro rozhlasové a televizní vysílání?“ Podpořil jej také Aleš Juchelka (ANO) s tím, že by volební výbor měl od Rady České televize měl dostat k celé záležitosti stanovisko. Vedle rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání tak lze očekávat, že se k reportáži vrátí také volební výbor Poslanecké sněmovny na příští schůzi.