logo Facebook
i slova jsou činy

VVVKMT projedná autorský zákon a rozpočet fondu kinematografie

06. listopadu 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Zítra má Výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu na programu několik bodů, které se dotknou i médií. Projedná vládní novelu autorského zákona mezi druhým a třetím čtením, zpravodajem je Petr Gazdík (STAN). Tantiémy a licenční poplatky jsou nezanedbatelným nákladem všech médií, přičemž dodržování tohoto zákona může dělat problém i velkým institucím. Ještě nedávno případy jeho porušení řešila například Rada českého rozhlasu. Výbor zformuluje stanovisko k návrh rozpočtu Státního fondu kinematografie na rok 2019, zpravodajem je Martin Baxa (ODS). Fond kinematografie je společně s televizemi rozhodujícím zdrojem pro výrobu českých filmů a seriálů, zdatně napomáhá společnost Innogy. Výbor se vyjádří také k návrh rozpočtu Státního fondu kultury na rok 2019, zpravodajkou je Marcela Melková (ANO). Peníze do tohoto fondu jdou převážně z výnosů z reklamy na programu ČT 2.

Novela autorského zákona překlopí směrnici Evropského parlamentu do české legislativy. Má usnadnit přístup k publikovaným dílům lidem se zrakovým postižením. Jde o první novelu tohoto zákona v současném volebním období. Druhou novelu bude připravovat ministerstvo kultury poté, co dokončí práce na velké směrnici Evropský parlament.

Státní fond kultury předpokládá v roce 2018 příjmy ve výši 63 mil. Kč, přičemž téměř polovinu dostane z výnosů z reklam na programu ČT2. Výdaje fondu jsou letos rozpočtovány ve výši 57,5 mil. Kč. Fond poskytuje podporu na projekty v oblasti kultury, největší část je určena občanským sdružením. Státní fond kinematografie očekává letos příjmy ve výši 1,2 mld. Kč. Dotace ze státního rozpočtu bude necelých 990 mil. Kč, z toho 800 mil. Kč je určeno na podporu filmových pobídek a 188,3 mil. Kč na podporu české kinematografie. Výdaje fondu jsou pro rok 2018 rozpočtovány ve výši 1,3 mld. Kč. Výdaje jsou určeny především na poskytování podpor projektů v oblasti kinematografie a podporu filmových pobídek. Pro rok 2019 počítá návrh státního rozpočtu s obdobnými částkami.