logo Facebook
i slova jsou činy

Rada ČRo: Rozhlas se při rozhovoru s Milošem Zemanem zachoval v souladu s Kodexem

04. listopadu 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral informoval tento týden radu o obnovení záměru prodat zámek v Přerově nad Labem. Rozhlas se snažil nemovitost prodat již před několika roky, avšak díky korupčním problémům prodej zastavil. Po letech ČRo oslovil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Stát však o zámek zájem nemá. Rozhlas proto uvažuje o prodeji zámku formou aukce za nejvyšší cenu. Rada vzala na vědomí informace o další profilaci Dvojky. Není ale jasné kam bude Dvojka směřovat. Rada totiž k tomuto zásadnímu tématu nezveřejnila žádný materiál, ačkoliv jí to ukládá zákon.

Radní museli řešit stížnost na nejasnosti se záměrem profilace Dvojky. Posluchač Kamil Fajmon se na Radu Českého rozhlasu obrátil s podnětem už v červnu. Měl zájem právě o podrobnější informace o plánovaných změnách na Dvojce. Tehdy mu předsedkyně Hana Dohnálková slíbila, že informace zveřejní generální ředitel René Zavoral na zářijové schůzi rady. To se ovšem nestalo, a tak posluchač napsal radě stížnost. Tento týden sice informace rada projednala, ale není jasné vlastně jaké. Rada Českého rozhlasu má problém s naplněním zákona také v případě strategického plánu rozhlasu. Radní ho schválili v srpnu, avšak do dneška vlastní materiál nezveřejnili. Na webu je pouze stručná prezentace generálního ředitele.

Předsedkyně Hana Dohnálková otevřela debatu ohledně živého rozhovoru s prezidentem republiky Milošem Zemanem odvysílaném 15. října 2018 na Radiožurnálu, kde prezident posluchače častoval připravenými vulgarismy. Rada se shodla na tom, že se ČRo zachoval v souladu s Kodexem. Moderátor Jan Pokorný vyzval prezidenta, aby vulgarismy nepoužíval a rovněž se posluchačům za tyto výrazy v přímém přenosu omluvil. René Zavoral v závěru připomněl, že Český rozhlas navrhl na státní vyznamenání Karla Lánského. Bývalý zaměstnanec rozhlasu na slavnostním večeru od prezidenta republiky obdržel Řád bílého lva.

Příští schůze Rady Českého rozhlasu se uskuteční 28. listopadu.