logo Facebook
i slova jsou činy

Digitalizace fotoarchivu ČTK může dostat jasné obrysy

02. listopadu 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Miroslava Němcová (ODS) slíbila před časem pomoc při shánění peněz na digitalizaci fotoarchivu ČTK. Na posledním volebním výboru uvedla, „Chtěla bych Vás informovat o postupu digitalizace archivu ČTK, jak jsem slíbila na minulém výboru.“ Miroslava Němcová sdělila poslancům aktuální informace. „Pan ředitel ČTK Jiří Majstr se sešel s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO), proběhla jednání o možné finanční podpoře té části digitalizace, která je uskutečnitelná ještě v roce 2019.“ Z celkových odhadovaných nákladů 30 – 35 milionů Kč by agentura „zvládla“ v příštím roce utratit cca 15 milionů Kč. Na podpoře digitalizace archivu ČTK se shodují poslanci napříč politickými stranami. Do rozpočtu České republiky na rok 2019 by se potřebná částka mohla dostat ve formě pozměňovacího návrhu ve druhém čtení v rámci schvalování rozpočtu v Poslanecké sněmovně.

Digitalizaci fotoarchivu řeší také Rada ČTK. Od března je téma na programu každé její schůze, především radní Petr Žantovský hledá zdroje mimo běžný rozpočet kanceláře. Přinesl i konkrétní návrhy ze zdrojů ministerstva kultury. Generální ředitel Jiří Majstr má však nedobrou zkušenost se získáváním dotace pro tento zásadní projekt. V minulém volebním období mu v přislíbili poslanci také pomoc, avšak nakonec ČTK dotaci nedostala.

Česká tisková kancelář má všechny příjmy výhradně z vlastní obchodní činnosti, pracuje dlouhodobě bez státních dotací. Její rozpočet se pohybuje okolo 250 milionů Kč ročně. Digitalizace archivu je pro jeho budoucí využití i současnou činnost agentury životní nutností. Avšak v rámci běžného hospodaření by trvala hodně přes deset let.