logo Facebook
i slova jsou činy

Vlastimil Venclík: Nezvaný host způsobil, že rozprášili filmovou fakultu a já musel k výslechům na STB

14. září 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Generální ředitel Petr Dvořák informoval Radu České televize o akcích k pětiletému výročí programů ČT Déčko a ČT art. „V několika městech České republiky se konala Déčkoparty, která přivítala celkem 24.000 návštěvníků. Jako součást oslav ČT art si pak bylo možné zdarma prohlédnout Národní galerii, Národní muzeum v Praze i Muzeum města Brna - hrad Špilberk a Galerii výtvarných umění v Ostravě, kam celkem zavítalo přes 4000 lidí,“ řekl Petr Dvořák. Česká televize před několika dny představila nový ročník StarDance, „Oproti předchozím ročníkům přinese několik změn. Jednou z nich bude zařazení tematického večera u příležitosti oslav stého výročí vzniku republiky. Změny se dotknou i hlasování - o tom, kdo postoupí do finále, poprvé rozhodnou pouze diváci,“ přiblížil generální ředitel.

Rada projednala Zprávu o programu ČT sport za 1. pololetí. „První polovina letošního roku byla nabita sportovními událostmi v čele se zimní olympiádou v Pchjongčchangu a následujícími Paralympijskými hrami rovněž v Jižní Koreji. Proběhla také Olympiádou dětí a mládeže v Pardubickém kraji,“ uvedl téma radní Martin Doktor. „Závěr obstaralo mistrovství světa ve fotbale v Rusku a 16. Všesokolský slet. ČT sport vysílá jak sporty, o které je velký divácký zájem, tak i sporty, které jsou určeny pro minoritní skupiny diváků nebo mládežnické soutěže,“ dodal Martin Doktor. Podrobněji o vysílání informoval radu výkonný ředitel ČT sport a Jiří Ponikelský.

V závěru jednání pochválil radní Jiří Kratochvíl vysílání k srpnovým událostem. „Přišlo ale trochu líto, že se zapomnělo se na jeden vynikající český film. Tragikomedii, perfektně obsazenou paní Růžičkovou, panem Hálkem, panem Landovským a ztvárněnou tady přítomným režisérem panem Venclíkem,“ řekl Jiří Kratochvíl. „Když se film dokončil, zjistilo se, že má přímo co říct k srpnovým událostem. Do rodiny vnikne člověk, začne s nimi žít a rodina si na něj zvykne tak, jak jsme si zvykli na okupanty,“ popsal člen rady a dodal, „moc mě mrzí, že ten film nebyl odvysílán. Jmenuje se Nezvaný host. Byl oceněn i v zahraničí. Chci požádat vedení, jestli byste se na to nepodívali a nezvážili tu možnost - někdy ke konci roku nešťastného výročí srpna by se dal odvysílat s krátkým úvodem autora.“

„Mě to taky mrzelo, protože si myslím, že ten film patřil do série toho srpnového dne. Tento film způsobil, že rozprášili filmovou fakultu, a dokonce se tehdy uvažovalo, že FAMU zruší úplně. Zažil jsem řadu výslechů na STB jako i všichni herci i všichni pedagogové. Nebudu se vracet k temné minulosti, ale stálo mě to tvůrčí kariéru,“ zavzpomínal režisér Vlastimil Venclík, který je členem Rady České televize. „Myslím, že to tam patřilo, ale Česká televize mi nebrala dvacet let scénáře. Já už jsem se smířil s pozicí outsidera. A tím bych to uzavřel. Děkuji.“ Později ještě Vlastimil Venclík přiblížil, o čem film natočil, „Je to o lidské přizpůsobivosti a souvisí to s českým charakterem. Díky tomu přežil náš národ všechny ty historický ústrky. Pro mě je to klíčová událost mého tvůrčího smutného osudu, ale třeba to dneska dramaturgům už připadá blbý…“

Ačkoliv diskuse o filmu Nezvaný host byla autenticky naléhavá, neměla žádný závěr. Podle zákona nesmí žádný člen rady zasahovat do vysílaná televize. Jestli se film na obrazovkách objeví (nebo neobjeví) není zcela jasné.

Příští jednání Rady České televize se uskuteční 26. září.