logo Facebook
i slova jsou činy

Horká fáze jednání o podobě směrnice o autorském právu v Evropě včera neskončila

13. září 2018 05:00 / autor: Jan Mrzena

Europoslanci řeší delší dobu směrnici o autorském právu. „Autorský zákon je zastaralý. Autorské právo nedokázalo chytit krok s mohutným technologickým rozvojem. Vychází ze zásad konce devatenáctého století,“ vysvětlil docent mediálního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Rozehnal. „Zatímco jurisdikce působí národně, kyberprostor žádné hranice nemá. Buď bude autorský zákon uvolněn ve prospěch uživatelů, což může zvýšit inovace a přístupnost k duševnímu vlastnictví, nebo půjde cestou zvýšení ochrany autorů.“ Ve středu v prvním čtení pustil Evropský parlament směrnici do dalších kol schvalování. Nejdříve Europarlament nesouhlasil s návrhem směrnici zamítnout. Při projednávání směrnice v červenci poslanci zamítli doporučující stanovisko garančního výboru a posunuli hlasování na září, aby mohli podávat pozměňovací návrhy. Sešlo se jich 252.

O směrnici se dlouhodobě vede tuhý boj, nejen v Evropě, ale i v České republice. Dalším krokem budou jednání o její aktualizované podobě. Stanoviska dodají členské státy i Evropská komise. Potě se směrnice o autorském právu vrátí k závěrečnému hlasování do Evropského parlamentu. Proces vyjednávání je časově náročný, klíčovou otázkou zůstává – stihne normu schválit parlament ještě před jarními volbami?

Směrnice má ambice zvýšit ochranu výrobců původního obsahu. „Může vést k omezení přístupu uživatelů k obsahu duševního vlastnictví,“ řekl Aleš Rozehnal. „Kyberprostor ve skutečnosti nefunguje. Ovládl ho duopol společností Facebook a Google. Inkasují 85 % všech příjmů z reklamy na internetu, a to rozhodně není zdravé pro přirozený rozvoj internetového prostředí. Tak trochu cizopasí na obsahu, který si vyzobává. Pokud se s tím něco neudělá, tak dosáhneme nesvobody na internetu, protože tyto společnosti ten prostor zcela ovládnou. Na skutečné tvůrce obsahu zbývá velmi málo, na ty skutečně nezávislé nezbývají peníze skoro žádné. Duopol vytváří nefunkčnost internetového prostředí.“

O podobu směrnice bojují na jedné straně vedle Facebooku a Googlu i Piráti v celé Evropě, ale také zástupci Wikipedie a Electronic Frontier Foundations, na straně druhé uskupení Europe for creators (GESAC) a Unie vydavatelů. Boj středečním hlasováním neskončil.

„Proti směrnici, která má zavést daň z odkazu a filtrování obsahu internetu, bojujeme dlouhodobě. Apelovali jsme na europoslance, aby se cenzuře internetu postavili – společně s lidmi jsme psali dopisy europoslancům, nasbírali stovky protestních podpisů, vytvořili informační web pro veřejnost a uspořádali happeningy. Uděláme maximum pro to, aby směrnice vyšla buď bez problematických článků, nebo vůbec,” zdůraznil lídr českých Pirátů Ivan Bartoš.

„Schválení směrnice je významnou součástí reformy, kterou evropská legislativa reaguje na změny v evropské ekonomice a společnosti, kde se stále intenzivněji prosazují digitální technologie, které mění některé dosavadní obvyklé vztahy, a proto je třeba na ně reagovat. Přijetí návrhu směrnice Unie vydavatelů vítá“, uvedl výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach. Anders Lassen, prezident GESAC neskrýval nadšení: „Dnešní den znamená pro Evropu vítězství a nezávislost na technologických gigantech, kteří profitují ze zastaralé legislativy, dále tak posilují svou dominanci a vysávají Evropu a její tvůrce.“

Boj se vede hlavně o podobu dvou článků. Podle článku 11 by producenti obsahu dostávali podíl za použití jejich obsahu na internetu. Vydavatelé by tak mohli inkasovat poplatek i za zveřejnění odkazu. Článek 13 ukládá povinnost poskytovatelům internetových služeb (Google, YouTube, Twitter), kam lze ukládat data, k aktivní kontrole souborů oproti centrální databázi autorských děl (jde v podstatě o zavedení automatizovaných filtrů).

Podle tiskové zprávy Evropského parlamentu je výsledkem středečního hlasování směrnice, podle které budou mít povinnost internetoví giganti platit za využití práce umělců a novinářů. Z působnosti směrnice mají být vyjmuty malé a miniaturní platformy. Hypertextové odkazy pak bude možno sdílet zdarma. Novináři by měli dostávat podíl z veškerých odměn, která dostanou jejich vydavatelství za autorská práva. Jak ovšem bude vypadat výsledný text normy po projednání v členských státech Unie, Evropské komisi a po závěrečném hlasování v Evropském parlamentu se dozvíme nejdříve příští rok. Boj o svobodu internetu i práva tvůrců obsahu bude pokračovat.